Home / چند رسانه ای / آموزش تصویری / مفهوم اسب بخار و گشتاور در خودرو

مفهوم اسب بخار و گشتاور در خودرو

حتما بسیاری از شماها بخصوص شما دوستان مخاطبان اخبار خودرو در چرخش در سایت های مربوط به اتومبیل یا مطالعه مقالات فنی مکانیکی و موتور ها با این دو واژه زیاد برخورد کردید.اگر مفهوم آنها را ندانید،شاید فقط با خود بگید که مقدار عددی هرکدام که بیشتر باشد بهتر است و البته همینطور هم است اما چرا با مفهوم اصلی آنها آشنا نشویم؟ در ادامه با ما همراه باشید.

 

اسب بخار

اسب بخار یا Horsepower با نماد اختصاری HP نمایش داده می گردد که واحد قدرت است،قدرتی که بیان کننده مصرف توان به ازا کار انجام شده است.بغیر از تاریخچه و کاربردهای دیگر آن با توجه به هدف این مقاله باید گفت که در سنجش قدرت پیشرانه اتومبیل ها بکار میروند در واقع در حال حاضر اسب بخار به عنوان مقیاسی از توان موتورهای درون‌سوز در صنعت خودروسازی بکار میرود.

واحد توان، وات است که خود وات عبارت است از تقسیم نیرو(بر حسب نیتون) بر زمان(ثانیه) که واحد WATT بدست می آید.حال طبق استاندارد بین المللی و سیستم اس آی،هر اسب بخار برابر 735.5 وات است.پس بهتر است وقتی بخواهیم در مورد توان خودرو صحبت بکنیم بجای گفتن: قدرت موترو خودرو 147100 وات است بگوییم قدرت آن 200 اسب بخار است.

اسب بخار شاخص چیست

یک کلام،قدرت،توان! برای یک خودرو که قدرت اسب بخار بیشتری دارد صد در صد سرعت و شتاب آن بیشتر است.

مختصر تاریخچه

اسب بخار

اصطلاح اسب بخار در قرن هجدهم توسط مخترع اسکاتلندی جیمز وات برای مقایسه بازده موتور بخار با قدرت اسب‌ هابه تصویب رسید.

جناب جیمز وات معروف ما در این داستان، در یک معدن زغال سنگ با اسب هایی که آن سنگ ها را بلند می کردند کار می کرد و بدنبال روشی بود اما مغز متفکرش درگیر همچنان! او دریافت که به طور میانگین، یک اسب معدن می تواند  ٣۰ کیلوژول کار را در یک دقیقه انجام دهد.سپس مقیاس را پنجاه درصد افزایش داد و اسب بخار را حدود ٤۵ کیلوژول انرژی در یک دقیقه قرار داد

 

 

گشتاور موتور

 

گشتاور

 

 

اصطلاحات رایج: گشتاور،لنگر یا تورک

به انگلیسی: Torque

تعریف در یک خط: عامل گردش یک جسم حول یک محوز ثابت یا  گشتاور نیرویی است که در جسم باعث دوران می شود.

نوع کمیت:برداری

واحد: نیوتون.متر (نیوتون ضربدر متر) البته واحد پوند.فوت هم برای آن بکار میبرند اما نیوتون متر استاندارد آی اس آن است.

توضیحات: این نیرو عمود بر فاصله محوری، از مرکز جسم به آن وارد شده و موجب چرخش می گردد.طبق فرمول با نیرو و فاصبه رابطه مستقیم دارد اما فاصله که همان بازو است چه که میکند!! شما فرض کنید یک پیچ سفت را بخواهید با دست بچرخانید.شاید قوی ترین پنجه را داشته باشید نتوانید این کار را انجام دهید زیرا بازوی گشتاور که بند انگوشت شماست در حدود دو سانیت متر است.حال این کار را با یک آچار بطول 25 سانتی متر انجام دهید،بدون احتیاج به نیرو زیاد پیچ میچرخد.

محور نیرو باید عمود بر محور مرکز باشد اما اگر همراستا باشد گشتاور صفر خواهید داشت.

گشتاور در خودرو

شاخص اصلی گشتاور در خودرو

هرچه میل لنگ در یک دقیقه بیشتر دوران داشته باشد نیروی بیشتری به چرخ ها وارد میشود و سرعت خودرو بیشتر است.

 

گشتاور ماشین

 

 

گشتاور در اتومبیل بر پایه دوران میل لنگ و ایجاد نیرو برای حرکت چرخ می باشد.واحد آن که گفته شد نیوتون متر است در واقع نیرو وارده ای است که  طبق چرخش میل لنگ در دقیقه تولید شده و به چرخ ها انتقال می یابد.

 

درباره نریمان پارسا

شاید بپسندید

کلاچ خودرو

چرا باید دوبار کلاچ گرفت؟

 چرا باید دوبار کلاچ گرفت؟ » به بیان بسیاری از متخصص ها در امور رانندگی ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *